Bezsenność
Bezsenność to znany problem, dotyczący ludzi na całym świecie, niezależnie od kontynentu. Długotrwały brak snu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, począwszy od zaburzeń nastroju i trudności w codziennym funkcjonowaniu, do przewlekłych chorób. Dlaczego ludzie cierpią na bezsenność i jakie są skuteczne znane metody leczenia tego zaburzenia?
Definicja bezsenności
Bezsenność to z definicji zaburzenie, które określa się jako niedostateczną ilość lub jakość snu, wymaganą do regeneracji organizmu. Osoby zmagające się z bezsennością skarżą się na trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, uczucie niewyspania i braku wypoczynku, zbyt wczesne budzenie się, co przekłada się na ogólne gorsze samopoczucie i brak energii do funkcjonowania w ciągu dnia.
Bezsenność może występować jako przejściowa i krótkotrwała, w przypadku gdy jest ona związana ze stresującym okresem życiowym. Może występować również w formie długotrwałej, przewlekłej, bez dającej się ustalić przyczyny – jest to bezsenność tzw. pierwotna. Bezsenność może być tez objawem występujących schorzeń w organizmie.
Potencjalne przyczyny występowania bezsenności
Popularną przyczyną wstępowania bezsenności krótkotrwałej, trwającej do kilku dni jest stres i napięcie emocjonalne, które może być związane z trudnymi wydarzeniami życiowymi, takimi jak problemy w miejscu pracy, szkole czy problemy w sferze prywatnej. Bezsenność krótkotrwała może również dotyczyć osób pracujących na zmiany oraz podróżujących w różnych strefach czasowych – tak zwany z angielskiego „jetlag".
Przewlekła forma bezsenności, trwająca kilka tygodni, zazwyczaj jest spowodowana przez choroby somatyczne, często z towarzyszącymi bólami. Objawy mogą nasilać się przy zmianie pozycji, takie jak refluks żołądkowo przełykowy lub duszności w niewydolności serca. Do tych chorób możemy zaliczyć:
- choroby tarczycy,
- choroby układu oddechowego (astma, POChP),
- choroby neurologiczne (otępienie starcze, przebyty udar mózgu, choroba Parkinsona),
- choroby układu pokarmowego (refluks, choroba wrzodowa, zapalenia jelit, IBS),
- choroby układu sercowo naczyniowego (zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca),
- choroby powodujące naglącą potrzebę oddania moczu w nocy (nietrzymanie moczu, łagodny przerost prostaty),
- menopauza,
- choroby reumatyczne (RZS, fibromialgia),
- obturacyjny bezdech senny.
Bezsenność pierwotna
Najpopularniejszym rodzajem bezsenności, jest bezsenność pierwotna, występująca wśród 5-10% ludzi na świecie. Najczęściej nie jest spowodowana chorobami współtowarzyszącymi, a ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Według statystyk, ryzyko bezsenności pierwotnej jest istotnie wyższe wśród kobiet.
Co jeśli dotyczy mnie ten problem?
Leczenie zaburzeń snu to zazwyczaj zmiana kilku czynników powodujących bezsenność, w tym zmianę stylu życia (aktywność fizyczna), poprawa nawyków bezpośrednio przed snem (godzina ostatniego posiłku, naświetlanie sztucznym oświetleniem), terapie psychologiczne, oraz farmakoterapia.
Domowe sposoby na bezsenność
Krótkotrwałe, sporadyczne trudności z zasypianiem i utrzymaniem jakości snu można łagodzić domowymi sposobami poprzez:
- napary ziołowe, np. herbata z melisy, korzeń kozłka lekarskiego czy preparaty zawierające szyszki chmielu;
- preparaty nasenne z melatoniną wydawane bez recepty;
- techniki relaksacyjne takie jak joga i medytacja.
Zmiana nawyków przed snem:
- usunięcie z sypialni telewizora;
- na 4 godziny przed snem unikanie wysiłku fizycznego;
- niepatrzenie na sztuczne źródło światła na godzinę przed snem;
- odpowiednia temperatura w sypialni (18-20°C);
- brak drzemek w ciągu dnia;
- unikanie używek;
- posiłek do 3 godzin przed snem.
Leczenie bezsenności - farmakoterapia
Popularne dostępne leki nasenne, które zawierają: pochodne benzodwuazepiny oraz tzw. Z-leki, czyli leki zawierające substancje aktywne, takie jak: zopiklon, zaleplon, zolpidem.
Leki tego typu stosuje się tymczasowo i wspomagająco, jako że działają na aktywność ośrodkowego układu nerwowego i powodują uzależnienie.
U osób, które leczą się z alkoholizmu czy uzależnienia od narkotyków i cierpią na zaburzenia snu, najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które nie są aż tak uzależniające, jak typowe leki nasenne.
Pamiętaj: W przypadku występowania bezsenności trwającej dłużej niż miesiąc, konieczne należy udać się do lekarza rodzinnego, psychiatry lub psychoterapeuty w celu podjęcia specjalistycznego leczenia.